|
Uszy nie stojące, co robić
Zgodnie ze wzorcem uszy u Yorkshire muszą być mocno postawione, w formie odwróconej litery V, wysoko osadzone i w niewielkiej odległości od siebie.
Ucho powinno stać pionowo na głowie, tak aby jego szpic znajdował się na linii przechodzącej przez środek oka lub jego zewnętrzny kącik.
Każde ucho powinno być przycinane na brzegach, po obu stronach od około połowy długości, do tego celu można użyć specjalnej maszynki do strzyżenia z chirurgicznym ostrzem lub specjalnych nożyczek firmy Haupner Solinger Germany.
Przycinanie zaczyna się około czwartego tygodnia, lecz jeśli uszy twojego szczeniaka wciąż się nie podnoszą, musisz obciąż włosy, masować je regularnie przynajmniej raz na dzień by utrzymywać krążenie w uchu i podwiązywać plastrem.
Jeżeli uszy nie staną do 12 tygodnia, może być z tym problem.
Ucho może stanąć i w 4 miesiącu życia, trzeba tylko trochę mu pomóc, podawać fosforan wapnia, masować uszka.
Sposób klejenia
Wygolić włoski do 1/3 wysokości ucha licząc od jego koniuszka.
Do podtrzymywania uszu możesz użyć taśmy (plastra) dostępnego w aptece. Zwiń trochę taśmy w ten sposób, by utworzyć "kołeczki" i ułóż je na podstawach uszu jako wsporniki, następnie owiń taśmą jak pokazano.
Potem, by uszy trzymały się w górze, ostrożnie zwiąż most między nimi . Pamiętaj by uszy znajdowały się w naturalnej pozycji.
Podklejanie: (różne techniki) w ostateczności można skleić plasterkiem papierowym na baczność, ale nie na dłużej niż na 2 dni , potem trzeba je rozdzielić, by sprawdzić czy są suche i czyste. Bez względu na to czy się podnoszą, czy opadają, zostaw je niezwiązane przez dzień lub dwa, następnie, gdy nadal nie sterczą, zwiąż uszy ponownie, za jakieś 1-2 dni.
Trzeba to sukcesywnie powtarzać, aż do momentu całkowitego postawienia uszu. W tym czasie należy kupować kurze łapki, gotować i zrobić galaretkę, którą trzeba podawać pieskowi codziennie na wzmocnienie chrząstki.
Opadanie uszu w trakcie ząbkowania jest zupełnie normalne, jednak ich położenie po części zależy od starań hodowcy, ponieważ czasem są zbyt ciężkie i same mogą się nie podnieść.
Dużo uwagi należy poświecić uszom yorkshira, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Jeśli uszy wydają nieprzyjemną woń, może to oznaczać infekcję albo jeśli jest opuchnięte nie wiąż go ponownie– w takim wypadku trzeba skontaktować się z weterynarzem.
Jeśli uszy powrócą do normalnego stanu, jednak nadal nie sterczą możesz przystąpić do jego ponownego sklejania.
Pielęgnacja uszek
Wrastające włoski do wewnątrz kanału słuchowego mogące spowodować infekcję uszu, aby temu zapobiec włoski usuwamy delikatnie szczypcami. W razie potrzeby czyścimy widoczne części małżowiny usznej patyczkiem higienicznym, uprzednio zmoczonym płynem do pielęgnacji uszu.
Końce uszu dokładnie strzyżemy z obu stron do wysokości 1/3 małżowiny ucha (od góry), po czym wyrównujemy boki i nadajemy im wyraźny szpiczasty kontur. Małe trójkątne uszka są wielka zaletą yorkshire.
Prawidłowe zebranie włosków z uszu i czoła
Prawidłowe wyeksponowanie uszu i dobrze wymodelowana głowa.
Opracowała: Megi York (FCI) , życząc nabywcom Yorkshire dużo radości z ich posiadania.
|
|
|